OTEL DENETİMİ

Çağan Akademi'nin amacı insanlara tam anlamıyla bir koruma ve bakım sağlamaktır. Çağan Akademi hayatı kolaylaştıran bir bakış açısıyla çalışmaktadır.

Her işte müşteri odaklılığını esas alıyor, temizlik ve hijyenin yaşamın temel esasları olduğu inancıyla çalışıyoruz. Alanında uzman kadromuz ile müşterilerimizin işletmelerini koruyor, verimliliğin artırılmasına, toplam işletme maliyetlerinin düşük, hijyen standartlarının üst seviyede tutulmasına ve markalarının korunmasına katkıda bulunuyoruz...

Bu anlayışla, yaptığımız profesyonel otel denetimleri ile TÜM PAYDAŞLARA DAHA GÜVENLİ BİR ÇALIŞMA VE YAŞAM ORTAMI VADEDİYORUZ...

Ve bu doğrultuda SİZİNLE ORTAK NOKTALARIMIZIN BULUNDUĞUNU BİLİYORUZ...

Tatilci “Hijyenik Otel” Istiyor

Bununla birlikte, bundan sonraki süreçte, dünyanın yaşadığı salgın dolayısıyla turizm sektöründe hizmet veren otellerin hijyen ve güvenilirlik açısından uluslararası bir denetim modeliyle tanışacağını biliyoruz. Bu doğrultuda temizlik ve hijyen ürün-sistemleri alanında, Çağan Denetim ve Kurumsal Yönetim Akademisi, otellerde kalite ve güvenlik standartlarını yükseltmek amacıyla bir program devreye sokmaktayız;

 

GÜVENLİ OTEL UYGULAMASI:

 

Çalışma Alanınız Virüslere ve Salgınlara Karşı Hazırlıklı Mı?

Çalışanlarınız ve misafirleriniz Coronavirüs tehlikesi ile karşı karşıya kalmamak için güvenli bir çalışma ortamı sağlanmasına ihtiyaç duyarlar.

Enfeksiyonların önlenmesi ve salgınların kontrolü için temizlik ve dezenfeksiyon temel yapı taşıdır.

Temizlenen ve dezenfekte edilen tüm alanlarda, uzmanlarca tavsiye edilen standart prosedürlere uyum, yüksek kalite ve standartlara sahip ürün ve araç kullanımı, sağlanacak danışmanlık ve servis hizmetlerine son derece önem verilmeli ve dikkat edilmelidir.

Çapraz bulaşmayı önlemek için el hijyenine, sıklıkla temas edilen yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonuna yüksek önem verilmeli ve her zaman dikkat edilmelidir.

Dünyanın en lüks oteli kapadokya'da - Nevşehir Haberleri

Coronavirüs (COVID-19) nedir?

Coronavirüsler, yüzeyindeki taç benzeri sivri uçlardan dolayı bu şekilde adlandırılan geniş bir virüs ailesidir. Genellikle insanlarda hafif ile orta derecede üst solunum yolu hastalığına neden olurlar. Ancak pnömani ve diğer alt solunum yolu enfeksiyonları gibi daha ciddi enfeksiyonlara da neden olabilirler. Hayvanlardan insanlara bulaşabilen bazı Coronavirüsler vardır ve bu yeni Coronavirüsün insandan insana ikincil bulaşmasının güçlü kanıtları da bulunmaktadır.

Kuluçka süresi 2-14 gündür. Ancak bazı vakalarda nadiren daha uzun olabilir.

Semptomları nelerdir?

  • Yüksek ateş (38.3 ºC ve üstü)
  • Öksürme
  • Nefes almada güçlük

İnsanlardan insanlara nasıl yayılır?

  • İnsanlarla temas halinde
  • Enfekte olmuş kişilerin öksürmesi, hapşırması ve bu kişilere yakın mesafede iletişim kurulması durumlarında
  • Kontamine olmuş cisimlere ya da yüzeylere temas halinde

Coronavirüs yüzeylerde ne kadar kalıyor?

  • Havadaki damlacıklarda 3 saate kadar
  • Bakır yüzeylerde 4 saate kadar
  • Karton yüzeylerde 24 saate kadar
  • Plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde 2 ila 3 güne kadar

Otel Lobi ve Odalarında Lüks Zemin Döşemelerinin Tasarıma Etkisi

Enfeksiyonlar nasıl yayılır?

Patojenler çeşitli şekillerde yayılabilir ve bu farklı yayılma/bulaşma biçimlerini anlamak, personelinizin enfeksiyon kontrol uygulamalarını benimsemesine yardımcı olacaktır.

Coronavirüsler iki metreye kadar seyahat eden damlacıklarda solunum sekresyonlarında/salgılarında bulunur, yani temas ve damlacık iletimleri yoluyla transferler olabilir. Enfekte olmuş insanlar hapşırır veya öksürürse, mikropları havadaki küçük damlacıklar yoluyla yayabilirler. Bu damlacıklar yüzeylere inebilir. Burun ve boğaz deşarjlarıyla kirlenmiş eller ve yüzeyler hastalığın yayılmasına sebep olabilir.

Bu şekilde yayılan enfeksiyonlardan bazıları:

• Soğuk algınlığı

• Influenza

• Coronavirüsler

 

Enfeksiyon riski taşıyan alanlarınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Temizlik ve dezenfeksiyon, salgın riskini azaltır. Tüm alanları standart temizlik prosedürlerinize göre sık sık temizleyin. Sık dokunulan yüzeylerin dezenfeksiyonu için etkili dezenfektanlar kullanın.

Yüksek riskli alanlar

Patojen yayılımına karşı koruma sağlamak için yüksek riskli enfeksiyon alanlarının düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Bazı durumlar patojenlerin bir kişiden diğerine daha kolay yayılmasını sağlar. Bunlar arasında trafiğin yoğun olduğu, vücut dökülmelerinin sık olduğu veya genel hijyen seviyesinin düşük olduğu yerler bulunmaktadır.

Yüzey temizliği ve dezenfeksiyon yönergeleri

1. Tek kullanımlık bezi temizleyici ve dezenfektanla önceden ıslatın, dezenfeksiyon uygulamasını yaptıktan sonra bezi atın.

2. Dezenfektanı yüzeye püskürtün, tek kullanımlık bez ile tüm yüzeye yayarak dezenfeksiyon işlemini yapın.

3. Dezenfektanın gerekli yüzey temas süresi boyunca yüzeyde kalmasına izin verin. Gerekli koşullarda durulama yapın.

4. Uygulama sonrası kullanılan malzemeler ve giysileri onaylı prosedürlere göre uygun atık basamakları uygulanmalıdır.

5. El sabunu ile ellerinizi en az 20 saniye boyunca yıkayın ve sonrasında ellerinizi mutlaka dezenfekte edin.

Otel Lobi ve Odalarında Lüks Zemin Döşemelerinin Tasarıma Etkisi

Güvenli Otel Nedir?

Güvenli Otel, misafirlerin güvenle konaklayacağı, çalışanların güvenle faaliyetlerini yürütebileceği ve bu amaçla bulaşma risklerinin tüm alanlar için minimize edileceği ve sürdürülebilirlik için takip edildiği konaklama tesisidir.

 

Neden Güvenli Otel?

Yaşanan global sağlık krizi tüm insanları sağlık güvenliği konusunda endişeli hale getirdi. Global salgının yayılmasının en büyük sebeplerinden birisinin ülkeler arası geçiş ve söz konusu ülkelerde ki bulaşma riskleri ve hastalık yayılım performansı olduğu için, misafirlerin konaklama tesisi seçimlerinde artık en önemli öncelik, tesisin hijyen ve sağlık konusundaki politikası ve programları olacaktır.

 

Hazırlık Protokolü ve Talimatlar

Tesislerin alt tarafta belirtilen 9 önemli ana başlık için açılış öncesi tüm hazırlıklarını tamamlamaları ve bu alanlarla ilgili aksiyon ve kararlarını belirlemeleri önemlidir. Bu 9 ana başlık tesisin açılış öncesi ve sonrası operasyonel döneminde yönetmesi gereken 3 ana başlığın yönetim sürecine temel oluşturmaktadır.

Bunlar:

• Tesisin Altyapısal Değişiklik Süreci

• Tesis Personelinin Yönetim Süreci

• Tesis Misafirlerinin Yönetim Süreci

Tüm hazırlıkların tamamlanabilmesi amacıyla ilerleyen sayfalarda Diversey’in hazırlamış olduğu «Risk Yönetimi Tesis Değerlendirmesi» formu tesisler tarafından kullanılabilir ya da Diversey Counsultancy ekibi ile iletişime geçilerek tesise detaylı bir denetim programı uygulanabilir.

 

Aşamalar Nelerdir?

1. Risk Değerlendirme ve Planlama

Tesisin mevcut donanım, alt yapı, kalite, yetkinlik ve yeterliliklerinin değerlendirilmesi, ulaşılmak istenen yeni düzen ile karşılaştırılması, aradaki farklılık ve eksiklerin belirlenmesi ve gerekli önlem ve aksiyonların alınarak ihtiyaç duyulan değişikliklerin yapılması.

Örn: Tek kullanımlık ürünlere geçilmesi, restoran alanlarının bölünmesi, yastıkların shrinkli olarak bulundurulması, çatal - kaşık - bıçakların poşet içinde sunulması vb.

2. Stok Yönetimi ve Tedarikçi Planlaması

Tesisin mevcut şartlarda ve olası bir salgın durumunda tutması gereken stok miktarlarının belirlenmesi, tedarikçilerin her iki durumda da mal teslim sürelerinin netleştirilmesi, olası bir salgın durumunda acil ihtiyaç duyulacak malzemelerin (kağıt, kimyasal, eldiven, maske, çöp torbası vb…) olması gereken stok durumlarının değerlendirilmesi, tedarikçilerin üretim ve teslim süreçlerinin denetleneceği programların oluşturulması

3. Kişisel Koruyucu Ekipmanlar

Tesisin ihtiyaç duyacağı eldiven, gözlük, maske ve tulum gibi kişisel koruyucu ekipmanların tedariğinin zamanında yapılması ve çalışanlar tarafından doğru kullanımlarının sağlanması

4. Çalışanların Kişisel Hijyen ve Bakımları

Tesis çalışanların portör muayenesi, düzenli sağlık kontrolleri, kişisel hijyen ve aşılanma gibi düzenleme ve kontrollerinin yapılması

5. El Hijyeni

Enfeksiyon ile en hızlı, kolay ve etkili mücadele yöntemi el hijyeninin sağlanıyor olmasıdır. Tesisin ihtiyaç duyacağı el yıkama ve dezenfeksiyon alanlarının sayısının arttırılması, personel ve misafirler tarafından bu alanlara ulaşım için gerekli yönlendirmelerin yeteri kadar yapılıyor olması

6.Temizlik ve Hijyen Talimatları

Tesisin tüm uygulama alanlarını kapsayan hangi ürünle, hangi sıklıkta, hangi metotlarla etkin bir temizlik ve dezenfeksiyon yapacağının belirlendiği talimatların oluşturulması, bu talimatlara uygun olarak temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması ve yapıldığının kontrol edilmesi

7. İletişim Materyalleri

Tesisin yapmış olduğu tüm hazırlıklara hem personel hem de misafirlerin uyum göstermesinin çeşitli iletişim kanallarıyla sağlanması. Örn: Odadaki TV lerde yayınlar yapmak, cep telefonlarına sms göndermek, misafirleri yönlendirici levha, tabela, duvar yazısı ve işaretler koymak

8. Takip & Kontrol Sistemleri ve Eğitimler

Tesisin yapmış olduğu tüm hazırlıklara ve belirlemiş olduğu talimatlara uygun hareket edildiğinin izlenmesi, kontrol edilmesi ve gerekli eğitimlerin düzenli ve hızlı bir şekilde çalışan ve misafirlere sunulması

......... ⇒ LÜTFEN, PROGRAM HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN TARAFIMIZLA İLETİŞİME GEÇİNİZ...